Як спецслужби можуть обчислити ваш мобільник або трохи про приватність у стільниковій мережі
2022 рік. Covid повсюди! Якійсь численні дзвінки з попередженнями про мінування шкіл, аеропортів, торгових центрів та інших закладів громадського користування. Ось такий чудовий початок року. Але добре, що у 99% випадків всі дзвінки з мінуваннями виявилися брехнею. Ми не є експертами у цій області. Дана задача входить до компетенції спецслужб та правоохоронних органів, проте все ж хочемо запропонувати вам невеликий, але доволі цікавий матеріал на тему безпеки і особливостей зберігання конфіденційності у сучасному телефонному зв’язку. Як відстежуються дзвінки у стільниковій мережі, як зберегти анонімність, чому навіть у режимі анонімності у мережі майже неможливо сховатися – про це та інше читайте далі!
Чи може сім-картка бути анонімною?
В Україні впевнено росте кількість людей, які прив’язують діючий номер до паспорту. Навіть якщо ви ще й досі не пройшли цю формальну процедуру, це ще не означає, що ваш номер, який ви приховаєте, при здійсненні анонімного дзвінка не виведе на ваш слід! Чому так? А ми зараз все детально пояснимо.
Ввімкнути і вимкнути
Приклад: телефонний терорист чи той, хто поки що планує ставати ним, користується «анонімним» смартфоном. Номер сім-картки, що використовується разом з таким апаратом, ніхто не знає. Проте, цілком логічно, що людини, яка живе у 21 столітті, обов’язково має бути смартфон з конкретним номером, який відомий другу, шефу, матері, бабусі тощо. Уявімо ситуацію: любитель анонімних мінувань або погроз почав телефонувати до шкіл міста, щоб викликати паніку. Поки він займається такими справами, телефон для особистого використання ввімкнений і лежить поряд. На цей випадок у слідчих є чіткий алгоритм роботи:
- Спеціалісти виявляють логи усього стільника (області, що покривається одним прийомопередатчиком мережі стільникового зв’язку), у якому міг працювати засекречений номер.
- Після виконуються рекурсивні вибірки в інтервалах ввімкнення і спеціалісти відслідковують, які номери фіксувались у мережі, окрім засекреченого. Уявімо: в одній соті приблизно 2000 включений телефонів. Під час наступного ввімкнення залишилась половина – 1000 апаратів з тих, що були вперше. При наступному ввімкненні – приблизно 50 пристроїв з тих, що були вперше, і вдруге. Як мінімум 3 таких ввімкнення дозволяють виявити декілька телефонів, що залишались в мережі.
- Потім підозрілі номери перевіряються: роздруковуються виклики з їхніми основними параметрами. Оперативність виконання задач пошуку анонімного телефонного терориста напряму залежить від кількості залучених співробітників. Безсумнівно, беруться до уваги як день тижня (будні, вихідні, державні свята). Також буває так, що під час другого включення із стільника виходять абсолютно всі пристрої, крім анонімного. Випадки бувають різними, проте як мінімум 99% завжди виявляються розкритими.
Те, що ви володієте анонімним номером, ще нічого не означає. Навіть якщо ви залишаєтесь у мережі з особистого телефону, це ніяк не забезпечить вам алібі. Поки ви телефонуєте з анонімного апарату і створюєте паніку у суспільстві, всі, хто здійснює вихідні і приймає вхідні виклики, перестають бути підозрюваними, чого не можна сказати про вас.
Порушника, який зловживає статусом анонімності, також можна виявити, коли він проводить час в інтернеті, використовуючи мобільну мережу із прихованого від усіх номера. Уявімо, що ви увійшли до пошукового сервісу з мобільного браузера і щось активно шукає у мережі. У цей час на ваш номер, який вже став підозрілим, дехто телефонує. Висока ймовірність того, що саме с цього моменту ви припините активно використовувати трафік. Звичайно ж, це не залишиться поза увагою співробітників спецслужб. Порівнявши виклики у стільнику і просідання трафіку, номер порушника можна буде виявити протягом лічених секунд!
Реальний випадок: Телефонний терорист подзвонив на мобільний номер менеджера комерційної організації і почав погрожувати масовим розстрілом за 3 дні. Вимкнув телефон після закінчення розмови. Через 5 годин з номера злочинця прийшла смс із сумою викупу. Знову включив пристрій, проте наступного дня вирішив нагадати умови. Терорист був виявлений, до того ж, досить швидко. Спеціалісти аналізували логи за кожною появою у мережі. На кожному етапі «відкидались» номери, що виявились поза підозрами. Таким чином і вийшли на порушника.
Вимкнення обох телефонів
Виходячи із зазначеного вище, можна зробити висновок, що правильним було б відключення основного телефону. А саме тут порушника чекає пастка! Спеціалістам досить просто відстежити, що така синхронна пара номерів залишається в одному стільнику. Тому жодної анонімності у даному випадку.
Переїзд
Здавалось би, можна просто змінити стільник, передбачливо залишивши основний номер телефону вдома у ввімкненому стані. Анонімний номер можна включати після зміни дислокації й займатися мінуваннями (погрозами, вимаганням грошей). Проте і в такому випадку ви будете виявлені. Просто для цього знадобиться більше часу, оскільки потрібно буде аналізувати декілька стільників. А виконати таку роботу можна буде дуже просто, адже вхідні виклики на залишеному вдома телефоні ніхто не прийматиме. А робити виклики спеціалісти будуть саме у той час, коли ваш анонімний номер протягом короткого часу з’являється у мережі. При цьому координати залишеного апарату не мінятимуться протягом усього періоду перевірки. А якщо залишити основний телефон ввімкненим? Ця ніяк не допоможе анонімному терористу. Його знайдуть за таким же алгоритмом, що приведено у розділі «Ввімкнути і вимкнути».
Як ловлять терориста
У район стільника, в якому зафіксований підозрілий номер, вирушає оперативна група. У роботі використовують пеленгатор. Цей різновид приймача, оснащеного стрілкою. Вона вимірює потужність сигналу. Частота, на якій працює підозрюваний апарат, фіксується базовою станцією. Це значення оперативник використовує для налаштування приймача. Після разом з цим пристроєм треба покрутитися і поспостерігати за стрілкою. Йти необхідно за найпотужнішим сигналом. Таким чином пристрій поступово приведе вас навіть до кімнати підозрюваного!
Чи можна залишатися анонімним?
На цей питання відповімо коротко: ні! А для того щоб дізнатися, що приховано за цим «ні», достатньо описати будь-якого власника мобільного телефону. Навіть якщо ви не зареєстровані в соціальних мережах, ваш номер, що призначений для постійного використання, у бідь-якому разі буде виявлений як такий, що належить вам. Список контактів, що викликаються найчастіше, перелік банків, в яких ви обслуговуєтесь, квитанції за водопостачання (газ, світло, інтернет) – все це тісно пов’язано з вашим номером.
Існує ще один спосіб, що дозволить лишатися анонімним: раз і назавжди відмовитись від засобів зв’язку і завжди видавати себе за іншу особу. Саме тай й живуть талановиті хакери. Окрім того, ці люди зазвичай не мають ані друзів, ані приятелів, ані дозвілля у публічних місяцях, ані поїздок за кордон. Проте робота хакерів високо оцінюється у грошовому еквіваленті. Наприклад, у США такі спеціалісти щорічно заробляють від 116 000 доларів. В Україні всілякі телефонні мінери і здирники на такий дохід малоймовірно можуть вийти. Тому не слід намагатися перехитрити кіберполіцію, слідчих Національної поліції та співробітників Генпрокуратури. А якщо ви все ж таки наважились робити це, пам’ятайте про:
- Стаття 259 Кримінального кодексу України. Заздалегідь неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення або пошкодження об’єктів власності: покарання у вигляді позбавлення волі строком від 2 до 6 років;
- Стаття 189 Кримінального кодексу України. Вимагання: вимога передати на незаконних підставах майно третіх осіб, що супроводжується погрозами, допоможе позбавитися волі на строк до 5 років. А якщо злочинець вдався до реальних дій, не обмежившись погрозами телефоном, у в’язницю можна потрапити на строк до 12 років.
Звичайно, ви можете зареєструвати власний робочий номер на родича, а у моменти вашої відсутності у постійному стільнику відповідати на вхідні на постійний телефон виклики друга. Але, якщо подумати, чи реально буде за таких обставин у повній мірі займатися брудними справами? Навряд. Тому мрії про великий заробіток на телефонному тероризмі на умовах наче б то анонімності нехай так і залишаться лише мріями. Українські спецслужби, які завжди на стражі технічної безпеки, точно не дадуть можливості реалізувати їх!